Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Kontakty a podrobnosti k půjčování

KDE SE NACHÁZÍME

Naše Kozí Půjčovna je v obci Boreč, 8km od Mšena, 40km od severovýchodního okraje Prahy. Od dálnice D10 je to k nám 17km (sjezd v Benátkách nad Jizerou). Brána k pastvině a místo setkání je na této mapě: https://mapy.cz/s/losonecuva. Zaparkujte rovnou u této brány.

Jak se autem k bráně dostanete - přístupová cesta z návsi v Borči je vyznačena žlutou čárou na fotce vlevo. Z návsi jeďte asi 200 metrů na severo-západ, odbočte doprava na silnici na Skalsko, po 150 metrech odbočte opět doprava, na štěrkovou cestu, je k ní šipka "Štěrky, písky, Boreč 4. Cesta končí zavřenou bránou, ale ještě před ní odbočte doleva na travnatou cestu, která vás za chvilku dovede k zahradám. Jeďte po travnatém pruhu mezi ploty zahrad a polem, druhá zahrada je ta naše. Poznáte ji podle dvou obřích jasanů, podle koz a taky podle kozího přístřešku - má šikmou plastovou střechu, takže vypadá, jako by na ní byly solární panely, a je postaven hned u plotu. Když mi zavoláte deset minut před příjezdem, budu tam už čekat.

KOZY SI MŮŽETE PŘEVÉZT AUTEM TAM, KDE SE VÁM BUDE LÍBIT

V autě vám malé kozy budou způsobně sedět na klíně, ale i velké se vejdou třeba do kufru auta... Kozy v autě většinou nemočí ani nekadí, ale přesto je vhodné před příjezdem zastavit někde u kontejneru na starý papír a vystlat si kufr několika vrstvami kartónu. Cestu s kozami zvládají všichni, co jsme slyšeli, dobře, a pokud kozy odvezete na místo, které neznají, budou se chovat způsobněji, budou se vás více držet.

Jsme 8km od CHKO Kokořínsko - krásné lesy, převisy, kde se dá tábořit, hrady, rozhledy, skály. Možné treky:

NEBO SE S KOZAMI MŮŽETE PROJÍT I V OKOLÍ NAŠÍ VESNICE

Při pohledu na letecký snímek https://mapy.cz/s/losonecuva zjistíte, že ačkoliv je Boreč velice blízko kopců, lesů a skal, v bezprostředním okolí jsou hlavně pole. Naštěstí jsou protkána sítí takzvaných Dolů - hluboce zaříznutých, zalesněných údolí. Doly bývají poměrně zarostlé, ale většinou jimi vede pěšina, a dá se jimi dojít docela daleko. Možná je to lépe vidět na mapě: https://mapy.cz/s/juvotomadu Jen nejsou tato údolí nijak turisticky zajímavá. Kozy se také chovají jinak, když jsou blízko svého bydliště: znají terén a chtějí výlet zredukovat do formátu: jít na své oblíbené pastviny, nažrat se tam, a pak pádit domů. Ale pár km od domova už by měly být v pohodě. Každopádně, zvládnout se dá všechno, a výlet po nejbližším okolí má také svoje kouzlo. Nejjednodušší je cesta k tomuto dolu https://mapy.cz/s/bohahaboce - nemusí se křižovat silnice či procházet vesnicí (ne všichni vesničani vidí rádi, jak se jim kozy procházejí po vesnici, na Borči bydlí i morousové), jde se po travnaté cestě za zahradami, potom polní cestou, lemovanou keři, která vede k lesnatému údolí. Jestli je údolí dobře průchodné, to ovšem nemůžeme zaručit.

Je velice důležité, aby Vám kozy nikde ve vesnici neutekly, nikomu neožíraly stromy přes plot a podobně - vesničané v této vesnici opravdu nemají pro turistiku s kozami pochopení. Některé cesty končí na soukromých pozemcích, těch je také potřeba se vyvarovat.

NA VÝLETĚ

Až budete potom s kozou na výletě, stále na ní mějte připevněno vodítko (jestli máte nějaké vodítka doma, vezměte si je, jinak vám můžeme nějaké půjčit) - líp se pak chytá, kdyby se rozhodla někam běžet. Až si na vás zvykne, bude se vás asi držet, ale stejně buďte ve střehu, vodítko s kozou raději moc nepouštějte. Žrát může po cestě cokoliv a dosytosti, kozy vesměs poznají, co je pro ně dobré.

STARÉ PEČIVO a BIOODPAD

Jestli máte doma nepotřebné staré pečivo nebo jakýkoliv bioodpad, je škoda to vyhodit, kozy žerou skoro všechno a nikdy nemají dost - denně sežerou třeba plnou bednu pečiva (ani nemusí být tvrdé). A na pečivo se dají i lépe přesvědčit, aby nastoupily do auta :-) Nepohrdnou dokonce ani smrkovými větvemi... Nic, co byste ještě mohli využít, jim nevozte, ale nepotřebné věci, ty přijmeme pro kozy rádi. Co nesežerou kozy, uvítají slepice nebo kachny. Odřezky, šlupky, kosti, ořezy stromů...

Volejte pouze v případě, že potřebujete rychlou odezvu (chcete přijet během nejbližších 24 hodin), jinak pište email.

+420 776 376 706

Pokud chcete rezervovat termín, napište rovnou den, hodinu, a jakou nabízíte cenu za půjčení koz(y).

mam.radost@gmail.com